Image Image Image Image Image Image Image Image Image
4letý a 6letý obor

07 Úno

By

Studium v USA

7 února, 2023 | By |

U příležitosti vstupu do nového pololetí jsme požádali o hlášení dvě naše studentky, jež tráví stávající školní rok studiem v USA. Třeba inspirují i další naše studenty…

„Jmenuji se Magdalena Vondroušová a letošní školní rok trávím na střední škole v Americe ve státu Washington.

Přiletěla jsem už v polovině srpna, abych si mohla zvyknout na devítihodinový časový rozdíl a celkově nové prostředí. Škola začala 31. srpna a od prvního dne jsem v ní neměla sebemenší problém. Škola, kterou navštěvuji, se jmenuje Shelton High School a má 1600 studentů a to je oproti počtu, na který jsem zvyklá z Česka, velký rozdíl. Školní rok je tu rozdělený na trimestry, během kterých se sbírají kredity potřebné k ukončení vzdělání. Každý den mám stejný rozvrh hodin, hodiny trvají 65 minut a mohla jsem si zvolit předměty, jaké jsem chtěla, až na pár, jako je historie, občanská výchova a angličtina. Většina známek se sbírá jen za odevzdávání prací a k testu jsou většinou známé otázky už den dopředu, v testu se potom převážně kroužkuje.

Škola jako taková zde rozhodně není na prvním místě, jsou to sporty, které jsou s ní spojené. Já jsem si v prvním trimestru vyzkoušela dívčí fotbal a v druhém basketbal a teď už se pomalu začínám připravovat na jarní atletiku. Sport si jde zvolit i jako předmět, fotbalisti mají většinou rovnou dané, že si zvedání vah musí zvolit jako jeden z předmětů pro dané období. Já jsem v hodině plavání, tak každý den od sedmi ráno plavu. Je to velmi náročné jak fyzicky, tak psychicky.

Moje americká rodina mi ale můj pobyt moc zpříjemňuje a snaží se, aby se mi co nejméně stýskalo. Vízum J1, které mám, neumožňuje návštěvy nebo návraty domů během roku, například na svátky, které jsem ale strávila moc krásně tady v Americe tak, že jsem si dárky rozbalila ráno v pyžamu a celý den jedla čokoládu a poslouchala vánoční písničky. Společně nás ještě čeká spousta výletů, jako třeba zaoceánská plavba nebo jen místní výlety, na které se taky moc těším.

Úroveň mojí angličtiny je stoprocentně lepší, ale hlavně zodpovědnost, kterou mám sama za sebe, a že jsem na vše sama, mi pomohly se hodně posunout.  Jsem moc ráda za tuhle možnost a rozhodně z ní budu čerpat ještě velmi dlouho.“

„Jmenuji se Adéla Rutrlová a ještě minulý rok jsem byla studentkou dvorského gymnázia. Teď už ale žiju půl roku jako výměnný student ve Spojených státech, přesněji ve státu Maine. Musím uznat, že ze začátku to byl opravdu šok, vše bylo jiné a nové. Jiný školní systém, mentalita lidí, zvyky, nový kolektiv a mnoho dalšího. Řekla bych, že sport je tu opravdu na prvním místě, a proto mi velmi pomohlo se zapojit do školních sportovních týmů. V podzimní sezóně jsem si vyzkoušela volejbal, který jsem nikdy předtím nehrála. Je tu dost možností vyzkoušet si sporty, které bych si normálně nezkusila, jako je třeba lacrosse nebo wrestling. Teď dělám vnitřní atletiku, tu beru spíš jako přípravu na venkovní atletiku, se kterou začínám na jaře.

Z nástupu do nové školy jsem měla docela velký strach, ale nestálo to vůbec za to. Zvládám to vše úplně bez problémů. Předměty jsem si z velké části mohla vybrat podle sebe a celkově jich mám jen osm, což je velký rozdíl oproti českým školám. Díky mé hostitelské rodině jsem měla možnost strávit Vánoce na Floridě a tím poznat Spojené státy ještě trochu víc. Celkově ty americké svátky mají úplně úžasnou atmosféru a jsou asi nejoblíbenější částí mého pobytu tady.

Přestože můj hlavní záměr, proč do Spojených států vycestovat, bylo zlepšení angličtiny, vidím obrovský posun i v mém celkovém seberozvoji. Samostatnost, vážení si maličkostí nebo věcí, co pro mě v Česku byly normální, vděčnost, lepší socializace, nový pohled na svět. V tom všem vidím neskutečný rozdíl. Ještě mě čeká druhá polovina výměnného pobytu, ale už teď vím, že za tenhle rok jsem se posunula, dokázala a naučila se toho o tolik víc, než bych si kdy dokázala představit.“