Image Image Image Image Image Image Image Image Image
4letý a 6letý obor

07 Říj

By

Zeměpisná exkurze do námi zatím nepoznaných míst :-)

7 října, 2019 | By |

Ve středu 25. září se žáci čtvrtých ročníků vypravili na exkurzi do Moravského kartografického centra ve Velkých Opatovicích, kde se nachází největší expozice map v České republice. Muzeum tohoto typu je evropským unikátem, něco podobného můžete vidět  v Evropě  pouze v Madridu a Mnichově. Byla nám představena zásadní díla naší kartografické historie a také obří reliéfní mapa historických zemí Moravy a Slezska z přelomu 19. a 20. století.

Poté nás čekal přejezd do Nového Města na Moravě, kde jsme na vlastní oči viděli Vysočina Arénu, která je známá Světovým pohárem v biatlonu. Zjistili jsme, že zejména terče na „ležku“ nejsou zrovna velké a biatlonisté to nemají vůbec jednoduché. Ještě před rozchodem jsme se dozvěděli něco o smutném příběhu Hany Bradyové, která  žila v čp. 13, a jejím slavném kufříku.  

Další zastávkou byl Žďár nad Sázavou, kde nás čekala prohlídka kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je pod ochranou UNESCO. Mohli jsme zde slyšet přednášku o geometrickém uspořádání Santiniho stavby a o životě Jana Nepomuckého.

Poslední překvapivou zastávkou bylo evropské rozvodí mezi řekou Sázavou a Svratkou. Netušíme, jak byste si ho přestavovali vy, ale my jsme vyschlý potůček rozhodně neočekávali.  Letos bylo místo Sražené vody tedy bez vody, ale nám to nevadí, neboť to znamená, že toto místo budeme muset v budoucnu ještě jednou navštívit.  

Kristýna Borůvková, Adéla Zajícová, Michaela Janebová, Karel Geisler