Hlavní stránka
Projekty a granty

Projektový den "Tři mapy kraje F. A. Šporka"

V pondělí 11. října 2010 proběhl projektový den "Tři mapy kraje F. A. Šporka" tříd 2.A a 4.C.

Dopoledne jsme za zvuků lesního rohu vyrazili do přírody a prošli část někdejšího Šporkova panství (Kocbeře-Ferdinandov), hledali jsme pozůstatky jeho krajinářské koncepce i hmotné artefakty, poznávali jsme zásluhou myslivců proměnu lesa během věků i jeho současný ráz a problémy a pracovali s historickou mapou panství. Dokonce jsme našli doposud neznámé pravděpodobné místo někdejší poustevny, jak nález vyhodnotil i přítomný archeolog Miloš Vávra.  Srov. též informace na stránkách Hospitalu Kuks.

zahjen_120 vladimra_matukov_120  dokumentace_v_lese_120

les_120 les2_120 poustevna_120

Odpoledne a podvečer jsme strávili v Kuksu. Nejprve nás doc. Stanislav Bohadlo ve svém Comoedien-Hausu zasvětil do tajů barokního divadla v Kuksu.

stanislav_bohadlo_120

Nejvíce tvořivosti i vzrušení přinesly následně hodiny věnované natáčení studentských scének se šporkovskou tematikou v autentickém prostředí. Invenci studentů doplnili svými zkušenostmi přizvaní odborníci na natáčení.

naten_120 naten_2_120 naten3_120 naten_4_120

naten5_120 naten6_120 naten_7_120

Den uzavřela speciální prohlídka Hospitalu Kuks, jejíž součástí bylo též studium originálu nejstarší známé mapy panství,  a krátký koncert barokní hudby v kostele Nejsvětější Trojice v podání studenta 2.A Michala Hrocha.

koncert_120

Ambiciózní projektový den přinesl velké množství zážitků a prokázal, kolik tvořivosti v sobě gymnazisté mají, když se nechají strhnout atraktivním programem.

Následovat bude další náročná činnost - dokončení natáčení a technické zpracování filmu, výtvarné práce včetně keramických, publicistické zpracování apod. Vyvrcholením bude prezentace pro studenty naší školy i veřejnost počátkem příštího roku.

Děkujeme všem studentům i externím spolupracovníkům za nadšení, bez něhož by nebylo možné dosáhnout tak působivých výsledků.

Průvodci projektového dne GDK  Tři mapy kraje F. A. Šporka dne 11. 10. 2010:

Školní členové projektového týmu:
PhDr. Ivo Rejchrt
Mgr. Klára Stránská - zástup za Mgr. Ladu Biňovcovou

Mimoškolní členové projektového týmu
1. Ing. Jana Hnilicová - předsedkyně Asociace české videokultury MEDIALOG o.s
2. Martin Krupa - asistent  Asociace české videokultury MEDIALOG o.s
3. Ing. Jarmila Tyrnerová - Keramické studio

Pozvaní odborníci:
Přijeli a přednášeli na vlastní finanční náklady - odměnou jim byl jen zájem studentů
Vladimíra Matušková, DiS – lesní roh, ZUŠ Dvůr Králové n.L
Jindřich Kolda - správce uměleckých sbírek, NKP Hospital Kuks