Hlavní stránka

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 78 nalezených)

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-75 | 75-78 |
Exkurze a zájezdy

Sportovní a turistický kurz 3. A

Povodně nás nezastaví  

První červnový a na mnohých místech povodňový týden se naše třída 3.A pomalu sjíždí za doprovodu deště a zimy, aby společně strávila následující sportovní týden. Počasí se den ode dne mění k lepšímu a my se zkoušíme naučit od každého sportu alespoň jeho základy. Děláme pokroky ve volejbalu, tenise, softbalu,  a dokonce probouzíme svaly na stehnech z jízdy na kole. Stateční jedinci zkoušejí i teplotu v místním rybníku, ovšem nejsou moc nadšeni. Po vydatných a bezchybných večeřích, obohaceni novými zážitky z uplynulého dne, zasedáme k ohni a společně pějeme známé písně. Únava na sebe nedá dlouho čekat, a proto se pomalu blížíme do našich malých ubytoven, kde čerpáme síly na následující dny. Určitě platí: Když už nemůžeš, můžeš ještě třikrát tolik.                                                                                 

                                                                                          Natálie Hráská, 3.A 

   


  20. 06. 2013, autor: Vladimír Hušek Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Výběrový vodácký kurz 2. ročníků - Vltava 2018

Ve dnech 14. až 18. května 2018 se jako každoročně vydalo 35 žáků druhých ročníků na výběrový vodácký kurz na Vltavu. Žáci během čtyř dní absolvovali na kánoích pod dohledem instruktorů asi sedmdesátikilometrový nejatraktivnější úsek řeky mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou.


Pokračování 21. 05. 2018, autor: Jiří Erlebach Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Čtenářská gramotnost v praxi – poznávací exkurze do Terezína

Naši žáci se 17.4. 2018 zúčastnili poznávací exkurze do Terezína, kterou jim umožnil grant určení na zvyšování čtenářské a literární gramotnosti. Vydali jsme se tam se třídou 3.A, doplněnou žáky z druhého ročníku, tedy přesněji z 2.A.


Pokračování 11. 05. 2018, autor: Ivana Syrovátková Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Mezinárodní konzervatoř Praha

Ve čtvrtek 5. dubna se vybraní žáci ze tříd 2.C, 4.C a 2.A (umělecky založení „mediálníci) vydali do Prahy na exkurzi. Na programu byla návštěva Mezinárodní konzervatoře v Praze, která pořádá ve Dvoře Králové červnový Coolfest (letos již potřetí), a večer představení s názvem  Pygmalion.

Ihned po příchodu na konzervatoř se nás s vřelým úsměvem ujala herečka Veronika Žilková. Její nálada byla neuvěřitelně nakažlivá. Spolu s ní nás uvítal student třetího ročníku herectví Dan, který nás celý den doprovázel.

Jako první jsme se šli podívat na hodinu přednesu třetího ročníku herectví. Ve třídě bylo kolem deseti žáků. Přednášeli různé básně a předávali si slovo mezi sebou jako štafetu. Bylo to opravdu působivé. Potom jsme se šli podívat na hodinu tance. Žáci se zrovna rozcvičovali. Bylo to docela šokující, dokonce i studenti volali: „Pane profesore, prosím, už ne!“.

Následovalo pohoštění, které nám opět připravila paní Žilková, a potom jsme šli do nahrávacího studia, kde studentka zpěvu nahrávala písničku, která má být ve výběru na jejím novém CD. Vedl ji známý rocker Ota Balage. Moc se mi to líbilo, slečna hezky zpívala a bylo to opravdu zajímavé.

Potom jsme šli do divadla, které patří konzervatoři (Divadlo v Korunní), a zhlédli jsme představení, tzv.generálku, Krvavá svatba od španělského autora Garcíi Lorcy. Režisérem byl velmi známý Petr Kracík, který se školou úzce spolupracuje již dlouhá léta. Předvedli nám ho studenti herectví, kteří mají toto představení zároveň jako maturitní. Jejich výkony byly působivé a skvělé.

Večer jsme šli do Divadla Na Vinohradech, kde hráli představení Pygmalion od G.B.Shawa. Hrálo tam mnoho slavných herců a hereček. Představení bylo úžasné, moc se mi líbilo, a nejen mně. Potlesk byl dlouhý a vytrvalý, herci se několikrát vraceli na jeviště.

img_20180405_180219_512

Na tuto exkurzi budu ještě dlouho vzpomínat.

Kateřina Karlíčková, 4.C


  27. 04. 2018, autor: Ivana Syrovátková Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Zájezd do Petrohradu

Ve dnech 6.–16. září se studenti dvorského gymnázia a SŠIS Dvůr Králové nad Labem zúčastnili již tradičního zájezdu do Petrohradu.

Naše cesta začala ve středu večer, kdy se autobus vydal přes Polsko k litevské hranici. První delší zastávkou bylo město Marijampole, které jsme si společně prošli a dokonce jsme si na náměstí zahráli fotbal s místními dětmi. Osvěžující noc v hotelu nás dobře připravila na další úsek cesty. Ještě na území Litvy jsme navštívili pozoruhodnou Horu křížů. 

Po přejezdu do Lotyšska jsme se zastavili v přímořských lázních Jurmala. Nevynechali jsme ani hlavní město Riga. Po vydatné večeři v restauraci Lido jsme se nastěhovali do hotelu. 

Další den nás čekala dlouhá jízda přes Estonsko až k ruským hranicím, kde jsme byli podrobeni přísné kontrole. Třetí den cesty jsme večer dorazili do Petrohradu, k hotelu Bristol. 

Další dny našeho pobytu byly zasvěceny zajímavostem tohoto památného města. Chrám sv. Izáka, noční otvírání mostů, Jekatěrinský palác, Petropavlovská pevnost, Něvský prospekt, Jantarová komnata, světoznámá galerie Ermitáž nebo Piskarevský hřbitov, kde jsou pohřbeny oběti leningradské blokády. Návštěva tohoto místa byla emocionálně velice silným zážitkem, na který nikdo z nás do konce života nezapomene.

Petrodvorce nás nepřivítaly jen krásným parkem a úchvatným palácem, ale i nepříznivým počasím, které se přihnalo od Finského zálivu. 

Při návratu do Čech jsme nocovali v ruském městě Pskov. Nenechali jsme si tam ujít ani pevnost Kreml a velký pravoslavný kostel. 

Naposledy jsme přespali v hotelu ve Vilniusu. Stejně jako jiní turisté jsme zamířili k vodnímu hradu Trakai. 

Noční přejezd Polska se snažila většina studentů prospat, abychom se pak všichni probudili už v blízkosti našich domovů. 

Děkujeme našim skvělým řidičům, vedoucí zájezdu Aničce, ruské průvodkyni Leně a samozřejmě všem pedagogům. 

Martin Kazmirowski, 3.C

petrohrad__foto_512 


  19. 09. 2017, autor: Dana Dalibabová Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Kulturní exkurze 4.C do Prahy

Poslední pondělí před velikonočními prázdninami se naše třída spolu s několika dalšími žáky z naší školy, zatímco ostatním studentům právě začínalo vyučování, vydala do Prahy. Co by to bylo za exkurzi do Prahy, kdybychom nenavštívili Staroměstské náměstí a Karlův most. Po procházce historickým centrem jsme zavítali do Muzea Bedřicha Smetany, kde nám pobyt zpříjemnil náš spolužák Jenda Mostecký hrou Vltavy na klavír. Následně se nás ujala paní průvodkyně v Národním divadle a protáhla nás divadlem od základů až po střechu, odkud se nám naskytl nádherný výhled na Prahu. Díky prohlídce se nám také podařilo vidět přípravy scény hry, která nás ještě téhož večera čekala, což byl nezapomenutelný zážitek. Další částí našeho programu byla tvůrčí dílna ve zkušebně Stavovského divadla, kde se nás ujala velice milá paní, která si říkala slečna Zasněná a která se nás snažila zasvětit do děje představení Sen čarovné noci prostřednictvím kreativních her a nápadů. Ne každého tvořivá dílna zaujala, ale někteří se pobavili. Na exkurzi do Prahy samozřejmě nesmí chybět ani rozchod na Václavském náměstí, na který jsme všichni netrpělivě čekali. Spokojeni a najedeni jsme se uvelebili 

v Národním divadle a nechali se vtáhnout do děje známé Shakespearovy hry – Sen čarovné noci, tentokrát ovšem v moderním zpracování. Názory na představení se různí, za mě ale musím říci, že divadlo bylo krásné, i když klasické podání by jistě také mělo svoje kouzlo. Zpět domů jsme se tedy vrátili spokojeni a plni kulturních zážitků.

Lucie Serbousková, 4.C

praha_kulturn_512
 

  19. 04. 2017, autor: Pavlína Flídrová Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Napoleon a Nikola Šuhaj

Exkurze tříd 5.C a 4.C na Moravu se nesla ve znamení dvou kontroverzních, ale o to zajímavějších postav. První byl císař Napoleon I. a jeho vítězství u Slavkova, jež jsme si přiblížili jak prohlídkou slavkovského zámku, kde nocoval po bitvě a kde bylo podepsáno příměří, tak především návštěvou místa bojů, muzea bitvy, pietní Mohyly míru a Žuráně, odkud Napoleon bitvě tří císařů velel. Následovala prohlídka historického centra Brna. Zlatým hřebem bylo legendární představení Balada pro banditu v Divadle Husa na provázku, jež dokáže stále znovu strhnout muzikálovým zpracováním příběhu Nikoly Šuhaje loupežníka ze stejnojmenného románu Ivana Olbrachta (což je pro nás o to zajímavější, že Olbracht je jedním z nejslavnějších absolventů GDK).

79_512

Fotogalerie


  06. 12. 2016, autor: Ivo Rejchrt Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Exkurze Dobrovice a Loučeň

Pokud máte rádi sladké a k tomu pocit, že cukr se „rodí“ v supermarketu, tak exkurze do Cukrovaru a lihovaru Dobrovice by vás mohla vyvést z omylu. Studenti 2.A a chemického semináře 3. ročníku již přesně vědí, co vše se za výrobou cukru skrývá, jaké plodiny se dají k výrobě použít nebo jak vypadají řepné řízky – a že to není žádná kulinářská pochoutka. V expozici cukrovarnictví Dobrovických muzeí byli studenti seznámeni s historií výroby cukru v českých zemích. K vidění jsou různé druhy homolí, kostky, kubesy i obří kostka o hraně 1 m.  V muzeu se nachází také expozice českého lihovarnictví, jehož počátky spadají do 14. století. Zde jsme poznali různé typy lihovarů - od ovocných palíren až po průmyslové lihovary.Kromě teorie v muzeích jsme viděli praxi přímo ve výrobě – v cukrovaru od bulvy řepy až po krystaly cukru a v lihovaru od cukru k ethanolu.

Odpoledne bylo věnováno prohlídce Zámku Loučeň, který je spojen s významným rodem Thurn-Taxis. Ano, jsou to oni – ta slavná překážka na Velké Pardubické a hlavně ten obyčejný taxík. Jestliže hledáte něco, co nemá v Čechách obdoby, tak přesně takovou raritou je zdejší labyrintárium, kde se nachází 11 bludišť a labyrintů. A protože jsme si moc hezky zabloudili, ale nakonec jsme se našli, můžeme se těšit na další vědomostmi a zážitky nabitou exkurzi.

Exkurze byla podpořena Královéhradeckým krajem.

zahrada_loue_512

  15. 11. 2016, autor: Eva Polášková Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Cloppenburg 2016

Jak již je na našem gymnáziu (příjemnou) tradicí, vydali jsme se předposlední zářijový týden do dolnosaského Cloppenburgu, kde se nachází naše partnerské gymnázium. Na naši skupinu, tvořenou 15 zástupci různých ročníků, čekal týden nabitý programem jak v Cloppenburgu, tak v jeho blízkém i vzdáleném okolí. Každý z nás byl ubytován v rodině svého německého partnera či partnerky, která se starala jak o jeho pohodlí po stránce ubytování a věcí s ním spojených, tak o jeho hladový žaludek.

Během celého týdne nás čekala prohlídka školy i samotného Cloppenburgu, výlety do Hannoveru, Bergen-Belsenu a Hamburku. Dále také bowling, neděle strávená s hostitelskou rodinou, návštěva místního městského festivalu, pár hodin německého vyučování a samozřejmě také práce na společném projektu, jehož tématem byly zvyky a tradice v proměnách času. Výsledky práce jednotlivých pracovních skupin, složených ze studentů obou gymnázií, byly nakonec odprezentovány přede všemi zúčastněnými. Celý týden jsme poté zakončili společným grilováním a sportovními aktivitami.

A co říci na konec? Inu, děkujeme tímto organizujícím učitelům, českým i německým, za možnost poznat zase další kousek světa, jeho historii, zvyky, problémy, krásy, a především nové přátele, na něž budeme rádi a dlouho vzpomínat.

Projekt byl finančně podpořen Královéhradeckým krajem.

Vojtěch Hojný (5.C)

dscn4518_512

  12. 10. 2016, autor: Ivo Rejchrt Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Jazykový pobyt studentů GDK v Berlíně

spolkovy_snem_v_berline_512 

Deset vybraných studentů GDK v čele s Mgr. Petrou Weymanovou strávilo první listopadový týden v Berlíně na poznávacím a jazykovém pobytu, který jim umožnil zlepšit se díky školní výuce i rozhovorům v hostitelských domácnostech v němčině a poznat hlavní město Německa i další zajímavé lokality. Díky školnímu grantu měli účastníci zdarma dopravu, ubytování, plnou penzi i školní výuku.

Nejlépe akci přiblíží dojmy zúčastněných studentů: 

Bylo 1. listopadu 2015 10:30 a před školou se začalo scházet deset učiteli vybraných žáků. Krátce poté se ke škole přiblížil malý autobusek „Pašerák“ s panem řidičem, který s námi strávil celý týden v Německu, a „Pašerák“ s žáky a paní prof. Weymanovou odjel směr Berlín. Cesta utekla jako voda a před námi se objevilo hlavní město Německa, Berlín. Večer nás přivítaly naše nové rodiny, které byly opravdu milé a štědré. Ještě před jazykovým kurzem, který nás od úterka čekal, jsme v pondělí vyrazili do tropických krajů díky aquaparku „Tropical Island“. Hala, ve které se aquapark nachází, byla postavena se záměrem výroby vzducholodí. Ještě, že se zde nakonec žádná vzducholoď nevyrobila, protože den, který jsme strávili na tobogánech, na pláži u Jižního moře, v laguně s vodopády a procházkami tropickým deštným lesem, ve kterém jsme potkali i papoušky a plameňáky, jsme si opravdu užili. A i když nás následující den čekala škola, rozhodně jsme se nenudili. Po milém uvítání vedením školy jsme se ocitli ve třídě s velice milou paní učitelkou a vyučování se tak pro nás stalo zábavou. Odpoledne jsme navštívili nejznámější památky města – Braniborskou bránu, budovu parlamentu a televizní věž, na kterou někteří z nás vystoupali a viděli celý večerně osvícený Berlín jako na dlani. 


Pokračování 27. 11. 2015, autor: Ivo Rejchrt Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Exkurze do pivovaru

Jako druhou exkurzi jsme my, přírodovědný blok, vyrazili 7. října do trutnovského pivovaru. Někteří z nás ale nebyli tolik nadšení chemickou výrobou, jako spíš samotným pivem. Hned po příchodu do pivovaru se nás ujal místní "sládek", který nás provedl a ukázal nám, jak se vaří pivo. Prošli jsme si celým procesem výroby od sladu až po finální produkt. Dozvěděli jsme se, že se pivo Krakonoš vyváží do téměř celé republiky a dokonce k našim sousedům do Polska. Z exkurze jsme si odvezli i malý suvenýr v podobě nepoužitých zátek. Areál jsme opouštěli spokojeni, protože jsme se naučili něco nového.

Gabriela Hvězdová, 3.A

pivovar1_120 pivovar2_120 pivovar3_120

pivovar4_120 pivovar5_120 pivovar6_120


  13. 11. 2015, autor: Eva Polášková Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Za vzděláním do Oxfordu!

V sobotu 17. října 2015 ve dvanáct hodin se nás deset odhodlaných studentů v čele s panem profesorem Rejchrtem shromáždilo před gymnáziem. Po rozloučení s paní profesorkou Procházkovou a panem ředitelem jsme obsadili poslední volná místa v autobuse, který s námi sdílela Integrovaná střední škola z Nové Paky (40 chlapců). Cesta probíhala až do francouzského Calais v duchu pouštění filmů, zpěvu „intráků“ a rozespalých obličejů. Trajekt nám vyplouval ve čtyři hodiny ráno, po hraniční kontrole jsme tedy měli ještě asi hodinu času na prozkoumání přístavu. Na lodi jsme strávili hodinu a půl, kterou jsme využili ke hraní hry „kontakt“. Po vylodění jsme všichni až do zastávky na snídani tvrdě spali. Asi v jedenáct dopoledne si nás v Oxfordu vyzvedly naše hostitelské rodiny. Většina z nás byla u nějakých cizinců, ale o to se stal pobyt zajímavějším. V neděli odpoledne jsme hned měli možnost si vyzkoušet oxfordskou MHD, která se pro některé z nás stala záhadou po celý zbytek pobytu. My z gymnázia jsme navštívili Ashmolean Museum, které nám nabídlo pohled např. na známý Alfrédův klenot. K večeru jsme se ještě prošli po Oxfordu a pak se rozjeli na noc do svých rodin.

oxford_512

Pokračování 09. 11. 2015, autor: Ivo Rejchrt Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Environmentální kurz 1.C na Pecce

29. září jsme se sešli na nádraží a společně se vydali vlakem ze Dvora Králové nad Labem do  Borovnice a potom pěšky do kempu v blízkosti Pecky.První den  jsme se seznámili s pravidly společného pobytu a pak jsme hráli velmi náročnou hru  s názvem PLANETA NADĚJE, která nás po  šesti hodinách už opravdu nebavila.Druhý den jsme se vydali na hrad Pecku, kde jsme se dozvěděli  zajímavosti o tomto šlechtickém sídle a o samotném Kryštofu  Harantovi, který tu pobýval. Cestou zpátky jsme pomohli přírodě a posbírali všechny odpadky z okolí.Odpoledne jsme šli na procházku přírodou, při které polovina z nás navštívila i vyhaslou sopku a odnesla si z ní kamínek. Večer jsme  ve skupinách připravili na zadaná témata divadelní scénky, které nás vzájemně velmi pobavily.Třetí den dopoledne  jsme se věnovali různým aktivitám, při kterých jsme se navzájem dál poznávali a stmelovali. Na vzájemnou spolupráci pro nás byla velmi komplikovaná aktivita o vězni.  Odpoledne jsme se šli podívat se specialistou na vodní zdroje k rybníku, kde jsme vyslechli odborný  výklad a pak chytali a zkoumali drobné vodní živočichy. To nás bavilo. V noci nás čekala dobrodružná procházka lesem, která byla velmi zajímavá a výborně vymyšlená.Po noční vycházce se nám další den nechtělo moc vstávat, ale nakonec jsme si i poslední den našeho kurzu příjemně užili. Dopoledne nás čekala další zajímavá aktivita, při které jsme postavili nejlevnější dálnici. Potom jsme  v lese vyráběli zvířátka z přírodnin, která jsme tam nechali na památku. Fantazii se meze nekladly!Poté jsme se rozloučili s kempem a vydali se pěší cestou do Borovnice, odkud nám jel vlak domů.Environmentální kurz se nám všem  líbil a těšíme se na další společné zážitky.

 Eva Žižková, 1.C

Fotogalerie

dsc_0578_512

  16. 10. 2015, autor: Pavlína Flídrová Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Podzimní exkurze Klubu NATURA

Poslední exkurze v kalendářním roce 2015 ve dnech 26.–28.září se velice vydařila. Členové a příznivci Klubu NATURA se vydali do Třeboně, v sobotu jsme se nejprve ubytovali v Domově mládeže v budově třeboňského zámku a pak přejeli k Opatovickému rybníku do Opatovického mlýna, kde sídlí Mikrobiologický ústav České akademie věd, který se zabývá výzkumem a pěstováním řas. Náš průvodce, Dr. Masojídek, se nám dvě hodiny věnoval a ukázal nám jak laboratoře, tak i pěstírny řas. Den jsme zakončili pěknou procházkou po hrázi Opatovického rybníka a následně rybníka Svět zpátky do Třeboně. V neděli se nám věnoval Dr. Pokorný, který s námi prošel stezku Červená blata, následně jsme přejeli k soustavě rybníků, kde jsme sledovali dalekohledy vodní ptáky, uvědomili si problémy ve využívání rybníků a odlovili si a určili některé bezobratlé živočichy, žijící při dně rybníků. Po návratu si všichni zahráli na Tyršově stadionu vybíjenou. Večer čekala účastníky soutěž, kde prokázali, co si z výkladu lektorů zapamatovali a pak už se balilo, protože ráno jsme naši ubytovnu opouštěli. Ráno jsme se vydali do okolí Jindřichova Hradce a prošli jsme si krásné údolí Hamerského potoka s velice hezkou naučnou stezkou. A protože pestrý program v nádherné přírodě byl umocněn i skvělým počasím, splnila i tato exkurze naše očekávání.

Exkurze do jižních Čech 2015

  08. 10. 2015, autor: Jana Dobroruková Vytisknout článek
Exkurze a zájezdy

Vodáci na Vltavě

V pondělí 11. 5. se vydala elitní skupina studentů druhých ročníků na vodácký kurz vedený paní učitelkou Rutrlovou a panem učitelem Špačkem. Jejich hlavní posilou se stal Martin, přezdívaný Marvin, který se postaral o bezpečnost vodáků na kurzu. Největší respekt měli studenti především z jezů, které se mnohým z nás staly osudnými, a tak jsme se, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně, vykoupali. Naštěstí nás v tom zkušený Marvin nenechal samotné a i on se s loďkou převrátil, což jsme mu samozřejmě nikdo ani koutkem mysli nepřáli. Večer jsme se všichni zabavili fotbalem, volejbalem nebo jinými míčovými hrami, také jsme samozřejmě nezapomněli ani na podporu našich hokejistů na mistrovství světa a oba zápasy bedlivě sledovali. Když jsme nebyli znaveni našimi sportovními výkony v podobě pádlování a měli ještě síly, založili jsme ohniště a při této příležitosti sušili nějaké to mokré oblečení, které nám omylem spadlo z lodi, samozřejmě. Poslední den jsme zakončili v Boršově, kde jsme se rozloučili s Vltavou a vlakem odjeli zpátky domů. Učitelům samozřejmě děkujeme za skvělou organizaci a doufáme, že toto není náš poslední společný výlet.

Karolína Feixová (2.A)

20150511_154838_512


  25. 05. 2015, autor: Ivo Rejchrt Vytisknout článek
| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-75 | 75-78 |

Bakaláři - Elektronická evidence výuky
Vyhledat na
www.gym-dk.cz
Sponzoři a projektoví partneři