Výběrový vodácký kurz 2. ročníků - Vltava 2018

Autor: Jiří Erlebach <Jiri.Erlebach(at)gym-dk.cz>, Téma: Exkurze a zájezdy, Vydáno dne: 21. 05. 2018

Ve dnech 14. až 18. května 2018 se jako každoročně vydalo 35 žáků druhých ročníků na výběrový vodácký kurz na Vltavu. Žáci během čtyř dní absolvovali na kánoích pod dohledem instruktorů asi sedmdesátikilometrový nejatraktivnější úsek řeky mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou.

Hlavním účelem kurzu bylo zvládnutí pokud možno jisté jízdy na dvoumístné kánoi, poznání krás a zárověň zrádností při splouvání řek (zhodnocení momentální situace na řece, nepřeceňování vlastních schopností, rozpoznání nebezpečných úseků) a aplikování principů záchrany a zásad první pomoci během řešení případné problémové situace. Následnou aktivitou byl základní výcvik jízdy na kajaku a paddleboardu.

Sportovně-turistická část kurzu byla doplněna i částí kulturně-historickou: prohlídkou cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě, návštěvou Regionálního muzea v Českém Krumlově a zejména poutavou komentovanou prohlídkou tohoto historického města pod vedením odborného pracovníka muzea.

vltava2018_1_120 vltava2018_2_120 vltava2018_3_120

Ačkoli počasí v podobě četných intenzivních přeháněk i déletrvajícího deště jízdě na lodi nijak výrazně nepřálo, věříme, že kurz splnil svůj účel a jeho účastníci si na něj uchovají pěknou vzpomínku. Jak také prohlásil jeden z instruktorů:

"Zážitky nemusejí být vždy dobré, hlavně když jsou silné!"

Kolektiv 4.C k tomu dodává:

Dle tradic naší školy se druhý ročník vyššího gymnázia vypravil na pětidenní kurz potápění, závodního splývání, zvedání těžkých závaží a neúspěšné elektronické meteorologie, pod krycím a zdánlivě nenápadným názvem vodácký kurz. Pravda, nálada studentů po pětihodinové cestě plné nandávání a zandávání stanů, spacáků, pláštěnek a (komisí Liborek a spol. odstraněn 23 stran dlouhý detailní výčet všech dalších předmětů, které měli jednotliví účastníci v batozích) nebyla z nejpříznivějších, nicméně poté, co byli na začátku kurzu ve Vyšším Brodu vyškoleni o tom, že jakožto vodáci mohou používati výrazu AHOJ i na osoby výrazně starší 25 let a rovněž výrazu udělat se - rychle nahrazen výrazem cvaknout (se, nikoliv si, samozřejmě), který si ještě ten večer někteří vyzkoušeli, nálada se strhla do výšin skoro až odsvěcující blízký klášter, který navštívili.

V následujících dnech si v podstatě všichni (včetně profesorů a instruktorů) vyzkoušeli nejrůznější varianty nejrůznějších činností: jízda na kánoi, kajaku, paddleboardu či samostatně v jezu; plavání v řece, v blátě, ve sprchách i ve stanu; spánek pod stanem, v chatkách i ve společenské noclehárně; únik před deštěm, před časem, před instruktorem i před odfouklým stanem; nadávání na Aladin, na Metheor i na další aplikace pro předpověď počasí; nu a to vše na perlovém řetízku Vltavy sestávajícím z Rožmberku, Českého Krumlova (tam zdravili Korejce a i soulodili) a Zlaté Koruny.

Jako vždy i tento vodácký kurz vybavil účastníky cennými radami i tipy pro případ, že v budoucnosti gymnazistů se najde vůle i prostředky pro vodáctví a touha se cvaknout.